Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Edwin KorpalRyszard NatusiewiczHalina SkibniewskaTadeusz Józef KorgaJuliusz GalasHenryk DąbrowskiŁucja Urszula NatusiewiczMaria WaschkoBolesław SkrzybalskiJan Jeremi DobrowolskiZbigniew BurkackiIrena Konstancja Gajewska-ŁuczakZbigniew Stanisław SmolarczykBarbara Handzelewicz-OstrowskaHanna Cecylia GierałtowskaMaria Krystyna Dąbrowska-MazurWiktor Kazimierz GesslerKrystyna Teresa Król-DobrowolskaJózef ŻołądkowiczTadeusz IskierkaDanuta KobielskaUrszula FahrenholzKazimierz Józef DziewońskiWojciech OnitzchAndrzej GrudzińskiAlicja JakubowskaLech Józef NiemojewskiAndrzej KatzerTadeusz GuzikTadeusz KościukBohdan Henryk DobrogowskiWitold EysymontTadeusz Robert PlebańskiTadeusz GiżyckiJan Aleksander BagieńskiLeon DubiejkowskiUrszula KozarzewskaWitold M. MatuszewskiRyszard Józef DaczkowskiProt Feliks KomornickiEdward KliemWacław Władysław JaciowRyszard Piotr SobolewskiAndrzej Tytus OsieckiBarbara Bator
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Ewa Leśniewska-Wyrostek
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Ewa Leśniewska-Wyrostek

* 13.01.1922

† 29.05.2004, Pooraka, Australia

Ewa Leśniewska-Wyrostek (zd. Lach) - architekt, urbanista, malarka, poetka.
Członek SARP O. Częstochowa.
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Projektant w Pracowni Urbanistycznej i w biurze Miastoprojekt w Częstochowie.

Autorka m.in.:
- Dom Młodego Robotnika, ul. Bulwarowa 16, Kraków (1952-55) - współautorzy: Jadwiga Kalmus, Janusz Leśniewski, Jan Suliga.

Pochowana na cmentarzu Enfield Memorial Park w Clearview (Australia).

 

*******************************************************************************
WSPOMNIENIE

29 maja 2004 r. odeszła od nas na zawsze Ewa – nasza wieloletnia koleżanka – architekt, malarka, poetka.
Studiowała na Politechnice Gdańskiej – po czym za miejsce pobytu i pracy wybrała Kraków, gdzie m.in. wraz z mężem Januszem Leśniewskim opracowała projekt przebudowy sceny Teatru Rapsodycznego, w którym występował młody Karol Wojtyła, nie będąc jeszcze księdzem. Następnym terenem Jej działań w latach 60-tych była Częstochowa, dokąd przeniosła się wraz z synem Piotrem.
Pracowała w pracowni urbanistycznej przy Powiatowej Radzie Narodowej oraz w Miastoprojekcie projektując kilka ciekawych obiektów.
W latach 70-tych wyjechała do Iraku, gdzie wraz z drugim mężem Zbigniewem Wyrostkiem pracowała nad planem urbanistycznym rozwoju nowoczesnego Bagdadu.
Po kilkuletnim pobycie w Iraku powróciła do Częstochowy kontynuując pracę w zawodzie, nie zaniedbując malarstwa i poezji, która towarzyszyła Jej od zawsze.
W tym okresie Jej specjalnością były portrety – znakomite.
W 1993 r. po śmierci drugiego męża, postanowiła wyjechać do Australii do jedynego syna – Piotra Leśniewskiego, który jest doktorem nauk ścisłych na Politechnice w Adelajdzie.
Ten czas to już początek choroby wyniszczającej systematycznie cały organizm.
Mimo ogromnych cierpień Ewa wciąż maluje, tym razem również pejzaże Australii.
Po częściowej utracie wzroku poświęcała się już tylko poezji, w której zawarła wiele życiowej mądrości, humoru i tęsknoty za Polską.
Dorobek Jej ostatniego dziesięciolecia to kilka wystaw malarskich w Ośrodkach Polonijnych oraz tomik poezji pt. „Sposób na starość” - wydany w roku 2003 z pomocą częstochowskich przyjaciół.
Syn Piotr heroicznie walczył z chorobą Mamy aż do końca, gdy lekarze byli już bezsilni. Miesiąc przed ostatnią podróżą do szpitala Ewa wzięła jeszcze udział w publicznej prezentacji swojej poezji, która zyskała przychylne recenzje krytyki literackiej.
Dwa ostatnie wiersze (już po wydaniu tomiku) Ewa, zmieniając swój punkt widzenia, poświęciła tematowi nieuniknionej śmierci.
Oto ostatni z nich:

„MOJA DUSZA”
właśnie moja dusza z ciała się wydostała
nie była czysta, nie była biała.
więc pewnie dla kontrastu z „Białej Damy” mą trumnę niosą,
gdy tę mą duszę białe chmury w niebyt przenoszą
obecnych i bliskich proszę o ostatnią łaskę
odmówcie za mnie „Zdrowaśkę”

Żegnamy Cię, kochana Ewo – dobra, troskliwa i utalentowana.

Koleżanki i Koledzy
SARP Częstochowa

 

 

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 12.08.2012 | Aktualizacja: 29.05.2022, 00:31:37 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 1596