Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Zygmunt Wojciech SkrzydlewskiHalina SkibniewskaAndrzej Stefan GruszeckiJakub Kosma OlejnikAnna Mieczysława MiszczukMarek S. BieniewskiJadwiga Krystyna Mańkowska-WszołekJan Antoni WiduchKrystyna KaletaJan Dominik SmogorzewskiZasław Stanisław MalickiStefan KwileckiTadeusz PtaszyckiDariusz KurkiewiczZbigniew GrudzińskiTadeusz SadowskiLeszek Henryk PyrkoszGrażyna ByrczekJózef BubiczMarian SpychalskiMaciej Tadeusz ChrzanowskiRyszard ĆwiklińskiJerzy ChorzewskiStanisław PłoskiJacek Władysław SołtysiakBogdan LaszczkaAdam Marian MściwujewskiWładysław RydzikJadwiga PierzchalskaHenryk GóreckiTadeusz ŚwięcickiWacław SzpakowskiLeszek ZdekAdam BatyckiRoland Ryszard KacperskiStanisław KarpielHerman PrawitzStanisław PalmeMarek Kazimierz PasternakWacław Władysław JaciowZbigniew ŁagockiZdzisław PodoskiJan Tadeusz ŁosowskiStefania Regina WielądekAleksy Dworczak
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Janusz Zygmunt Cierpiński
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich
Członek Towarzystwa Urbanistów Polskih

arch. Janusz Zygmunt Cierpiński

* 12.11.1924, Wilno

† 19.05.2018

Janusz Zygmunt Cierpiński - architekt, urbanista.
​Członek O. Warszawskiego SARP (od 1954). Członek TUP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1952).

Autor m.in.:
- plany odbudowy miast Skopje i Chimbote po trzęsieniach ziemi - w zespole.

Konkursy m.in.:
- na szkicowy projekt 3-kondygnacyjnego domu handlowego Społem (1959) - współautorzy: Jerzy Grochowski, Zasław Malicki, Marian Szymanowski - 2 x wyróżnienie równorzędne;
- na projekt 15-izbowej szkoły prefabrykowanej (1960) - współautorzy: Jerzy Grochowski, Z. Malicki, M. Szymanowski + zespół - wyróżnienie równorzędne;
- na opracowanie koncepcji generalnej ukształtowania centrum dyspozycyjno-usługowego w Łodzi (1965) - współautorzy: Bogdan Wyporek, Jerzy SkrzypczakBarbara Wyporek + zespół - II nagroda rónorzędna.

Członek Honorowy Towarzystwa Urbanistów Polskich. Prezes Oddziału Warszawskiego TUP (1987-93). Sekretarz Generalny TUP (1993-97).

Ekspert ONZ.

Żołnierz 6 Samodzielnej Brygady Partyzanckiej AK okręgu Wileńskiego, pseudonim "Brat".

Odznaczenia m.in.: Krzyż Armii Krajowej.

Pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (28.05.2018).

 

 

Galeria:

Projekt konkursowy na centrum Łodzi (1965) - II nagroda równorzędna; fot.: Architektura 1965 nr 6

Źródła:

  • fot.: https://kpbc.umk.pl/dlibra/publication/227627/edition/226601/content (dostęp 21.09.2021)
Udostępnij na:
Biogram dodano: 24.05.2018 | Aktualizacja: 19.05.2022, 01:36:35 | Wyświetleń od 24.05.2018 r.: 1461