Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Bronisław Benedykt SekulaWładysław BryzekJan KasińskiAndrzej Ignacy ModrzejowskiJan SuzinKrystyna Teresa Król-DobrowolskaIrena CholewskaZygmunt FagasWojciech MigockiTomasz Piotr TaczewskiJacek Antoni GzowskiAleksander Marian Korwin-SzymanowskiKarolina PacholewiczJan KnotheKazimierz NormantJacek Władysław OlpińskiWojciech OnitzchLech ZaleskiEdmund MałachowiczTadeusz Roman ŻurowskiArkadiusz NowakGerard Antoni CiołekMiron Augustyn SikorskiBohdan PaczowskiArnold MajorekIldefons BańkowskiHenryk GoldbergAleksander GruchalskiBolesław Handelsman-TargowskiHenryk (Izrael Hersz) HirszenbergPiotr OciepkaKalikst KrzyżanowskiZdzisław SikorskiWłodzimierz Wojciech Józef SierzputowskiTadeusz ZborowskiKazimierz Jakub WędrowskiCezary Zefiryn UthkeStanisław HagerCzesław SobocińskiFranciszek PasławskiCzesław CelmerowskiAndrzej Maria Stanisław SierakowskiKazimierz BasiakMaciej Ludwik Jakub NowakowskiKrzysztof Wiesław Makoś
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Jerzy Czyż
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Jerzy Czyż

* 10.07.1929, Warszawa

† 19.05.2005, Bruksela

Jerzy Czyż - architekt.
Członek O. Warszawskiego SARP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1952).

Projektant w Biurze Projektów Zakładu Osiedli Robotniczych ZOR w Warszawie (1952-66).  Projektant w Firmie architektonicznej "Jean Ginsberg" w Paryżu (1966-70). Współwłaściciel CDG w Brukseli - Georges Czyz, Daniel Delavally, Casimir Grochowski. Współwłaściciel, wspólnie z Leszkiem Klajnertem, Biura Architektonicznego "Projekt" (od 1991).

Autor m.in.:
- Osiedle "Za Żelazną Bramą" w Warszawie (1961-72) - współautorzy: Andrzej Skopiński, Jan Furman, Jerzy Józefowicz;
- biurowiec  Naczelnego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego (ZSL), ul. Grzybowska 4, Warszawa (1963-66) - współautorzy: J. Furman, J. Józefowicz i A. Skopiński - (zburzony);
- Błękitny Wieżowiec w Warszawie (1976-91) - współautorzy: A. Skopiński, J. Furman, Lech Robaczyński, Marzena Leszczyńska;
- Pałac Jabłonowskich, Plac Teatralny 2 w Warszawie (1995-97) - współautorzy: Janusz Matyjaszkiewicz, Leszek Klajnert, Marek Różański, Maciej Szwedziński; współpraca Kazimierz Grochowski, Bartłomiej Biełyszew, Jean-Marie Dandoy, Thierry Descheemaecker, Eric Staner;
- Sienna Center, ul. Sienna 73 w Warszawie - współautor L. Klajnert + zespół;
- Warta Tower, ul. Chmielna 85/87 w Warszawie - współautor L. Klajnert + zespół.

Konkursy m.in.:
- na architektoniczne rozwiązanie Placu Zamkowego i związanego z nim obszaru Starego i Nowego Miasta w Warszawie (1954) - współpraca - autorzy: Romuald GuttTadeusz Zieliński, Alina Scholtz, Michał Gutt; współpraca Jerzy Czyż + zespół - II nagroda równorzędna;
- na projekt budowy pomnika Obrońców Wybrzeża w Gdańsku (1955) - współautorzy: Alina Szapocznikow, Jerzy Chudzik, Jan Dzierżko, Andrzej Skopiński, Jerzy Zawistowski - I nagroda;
- SARP nr 213 - na projekt Ambasady PRL w Pekinie (1955) - współautorzy: Stefan Sienicki jr, Lech Robaczyński - wyróżnienie równorzędne;
- na projekt Placu Teatralnego i Placu Dzierżyńskiego w Warszawie (1955) - II nagroda (równorzędna);
- na projekt powtarzalnego pawilonu gastronomicznego (1956) - IV nagroda;
- na opracowanie projektów typowych kiosków ulicznych (1956) - I nagroda;
- SARP nr 238 - na projekt szkicowy typowego lub powtarzalnego Gromadzkiego Domu Kultury (świetlicy) (1956) - współautor Andrzej Skopiński; współpraca Duszan Poniż - III nagroda i wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt budynku Panoramy Racławickiej we Wrocławiu (1957) - współautor A. Skopiński ​​- wyróżnienie równorzędne;
- na projekt koncepcyjny rozbudowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie (1958) - współautor A. Skopiński - I i II wyróżnienie;
- na projekt Pomnika Bohaterów Warszawy (1958) - współautorzy: Alina Szapocznikow, Wiesław Nowak (+ zespół) - wyróżnienie I stopnia równorzędne, wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt zabudowy terenu na wschodniej stronie ul. Marszałkowskiej na odcinku Pl. Centralnego "Ściana Wschodnia" w Warszawie (1958) - współautorzy Jerzy Chudzik, J. Dzierżko, A. Skopiński - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt hali sportowo-widowiskowej w Szczecinie (1958) - współautor A. Skopiński - wyróżnienie;
- na projekt szkicowy kościoła parafii św. Zygmunta na Bielanach w Warszawie (1958) - współautor A. Skopiński - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt kiosku Totalizatora Sportowego (1959) - współautor A. Skopiński - II wyróżnienie;
​- na opracowanie projektów zabudowania zagrody rolnika (1959) - współautor A.Skopiński - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- SARP nr 311 - na projekt hotelu Orbis w Zakopanem (1960) - współautorzy: J. Furman, A. Skopiński - wyróżnienie I stopnia równorzędne;
- na projekt strefy mieszkaniowej "Elviria" w Hiszpanii (1960) - współautorzy: J. Furman, A. Skopiński - wyróżnienie honorowe;
- na projekt koncepcyjny dzielnicy mieszkaniowej "Bródno" w Warszawie (1961) - współautorzy: J. Furman, Krzysztof Moldzyński, Jerzy Przeradowski i A. Skopiński - II nagroda;
- na projekt koncepcyjny spółdzielczego domu handlowego w Łodzi (1961) - współautorzy: J. Furman, A. Skopiński - III nagroda równorzędna;
- na projekt koncepcyjny zagospodarowania przestrzennego terenów części zachodniej Osi Saskiej w Warszawie (1961) - I nagroda;
- na projekt koncepcyjny centrum handlowego dla osiedla Saska Kępa w Warszawie (1961) - współautorzy: J. Furman, J. Józefowicz, A. Skopiński - I nagroda;
- na projekt Dworca Obsługi Miejskiej "LOT" w Warszawie (1962) - wyróżnienie równorzędne;
- na budynek powszechnego domu towarowego w Gdyni (1962)  współautorzy: J. Furman, A. Skopiński - III nagroda;
- na koncepcyjny projekt urbanistyczno-architektonicznyc krytego sztucznego lodowiska w Gdańsku-Oliwie (1963) - współautorzy: J. Furman, A. Skopiński, Lech Tomaszewski  - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt budynku Teatru Dramatyczno-Muzycznego w Gdyni (1963) - współautorzy: J. Furman, A. Skopiński - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- SARP nr 352 - na projekt oszczędnych budynków mieszkalnych wielorodzinnych (1963) - współautorzy: J. Furman, Jolanta Makulec, Stanisław Niczypór, A. Skopiński - wyróżnienie II stopnia;
- na studium Koncepcji Urbanistycznej Placu Zwycięstwa i fragmentów terenów Powiśla w Warszawie (1964) - współautorzy: J. Furman, J. Józefowicz, A. Skopiński - I nagroda i wyróżnienie I stopnia równorzędne;
- na projekt urbanistyczny ośrodka usługowego na terenie Placu Społecznego we Wrocławiu (1964) - współautorzy: J. Furman, J. Józefowicz, A. Skopiński - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt zespołu budynków Ambasady PRL w Brasilii (1964) - współautorzy: J. Furman, J. Józefowicz, A. Skopiński - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na zagospodarowanie Osiedla Szwoleżerów oraz urbanistyczne rozwiązanie wschodniego obszaru Osi Stanisławowskiej w Warszawie (1965) - wyróżnienie I stopnia;
- na projekt koncepcyjny szczegółowego planu zagospodarowania przestrzennego śródmieścia wraz z centrum usługowo-handlowym miasta Ostrowca Świętokrzyskiego (1965) - współautorzy: J. Furman, J. Józefowicz, A. Skopiński - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt Placu Ratuszowego dzielnicy Nowa Huta w Krakowie (1965) - współautorzy: J. Furman, J. Józefowicz, A. Skopiński - zakup I stopnia;
- na projekt urbanistyczno-architektoniczny dzielnicy Nadmorskiej w Świnoujściu (1965) - współautorzy: J. Furman, J. Józefowicz, A. Skopiński - III nagroda równorzędna;
- na projekt urbanistyczno-architektoniczny śródmiejskiego ośrodka usługowego w Szczecinie (1965) - współautorzy: J. Furman, J. Józefowicz, A. Skopiński - I nagroda;
- na projekt Teatru Narodowego w Budapeszcie (1965) - współautorzy: J. Furman, J. Józefowicz, A. Skopiński - zakup;
- SARP nr 381 - na projekt zagospodarowania przestrzennego rejonu Dworca Wschodniego i dzielnicy mieszkaniowej „Szmulowizna” w Warszawie (1966) - współautorzy:  J. Furman, J. Józefowicz, A. Skopiński - wyróżnienie II stopnia równorzędne.

Wiceprezes SARP (1961-63). Członek Rady SARP (1965-?).

 

 

Galeria:

biurowiec ZSL, Warszawa; fot.: http://fotopolska.eu/budynki,11380,20/woj.mazowieckie.htmlProjekt konkursowy na Pomnik Bohaterów Warszawy (1958) - wyróżnienie I stopnia równorzędne; fot.: Architektura nr 8/1958Projekt konkursowy na ścianę wschodnią ul. Marszałkowskiej w Warszawie (1958) - wyróżnienie II stopnia równorzędne; fot.: Architektura nr 5/1959Projekt konkursowy na hotel ORBIS w Zakopanem (1960) - wyróżnienie I stopnia równorzędne; fot.: Architektura 1961 nr 5Projekt konkursowy na centrum Ostrowca Świętokrzyskiego (1965) - wyróżnienie II stopnia równorzędne; fot.: Architektura 1965 nr 8-9Projekt konkursowy na Osiedle Szmulowizna w Warszawie (1966) - wyróżnienie II stopnia równorzędne; fot.: Architektura 1967 nr 2

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 20.04.2012 | Aktualizacja: 19.05.2022, 01:35:48 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 3892