Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Stanisław Kazimierz MedekszaTadeusz KowalczykDanuta KompfWitold DudziakTadeusz ChistowskiWaldemar PreisTadeusz SpychałaKrystyna Janina Wincenta RóżyskaJanusz WojciechowskiJanusz KaczorowskiTomasz Krzysztof MełeńAnna LeligdowiczKazimierz GrunaTadeusz Pomian BiesiekierskiKazimierz KrzywanekMieczysław JanowskiPiotr MazurDariusz KurkiewiczAndrzej GadomskiHenryk MytykowskiHenryk NardyEustachy Feliks Antoni ChmielewskiJózef BubiczJanusz Stanisław ZawiejaTadeusz GaborJan Bolesław BieńkowskiEdgar Aleksander NorwerthAnna Krygowska-GałaRudolf ŚwierczyńskiMieczysław Zbigniew BrzozowskiDanuta DzierzgowskaMiron RozkosznyHenryk Paweł WilczkowiakZbigniew Błażej KlaweWacław RyttelWładysław Aleksander SadłowskiWładysław WojciechowskiFlorian Jan GrzybowskiTadeusz Henryk DerlatkaKarola BlochRyszard Henryk StachuraStanisław MichelRyszard Kazimierz ChrabąszczTadeusz FiećkoJerzy Kociołowicz
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Józef Zbigniew Polak
Członek Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Józef Zbigniew Polak

* 25.05.1923, Łomża

† 22.09.2021, Warszawa

Józef Zbigniew Polak - architekt, malarz, wykładowca akademicki.
Członek O. Warszawskiego SARP (od 1950). Członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1949).

Kierownik zespołu architektów i plastyków „Kozia 3” w Warszawie (od 1949).  Kierownik sekcji naukowej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w katedrze prof. Bohdana Pniewskiego (1952-57). Wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej (1981-86). Projektant w pracowniach projektowych: w  Paryżu (1957), w Brukseli (1959), w Kabulu (1967–70), w Biurze Architekta Miasta w Chicago (1971-74), w Dubaju (1976–77), w Trypolisie (1980-81) i w Karaczi (1982).

Autor m.in.:
- Dom Kultury, ul. Dąbrowskiego, Rzeszów (1958);
- Powiatowy Dom Kultury, ul. Żółkiewskiego 2, Kutno (1972) - współautorzy: Jerzy Zawistowski, Wiesław Węgrzynowski - Nagroda III stopnia Ministra BiPMB 1973 (zespołowa)
- Dom Kultury w Oświęcimiu - współautorzy: Mirosław Jagiełło, Stanisław Brykalski; urbanistyka i zieleń Irena Bartoszewicz.

Konkursy m.in.:
- na projekt budynku mieszkaniowego wielokondygnacjowego (1954) - II nagroda równorzędna;
- SARP nr 238 - na projekt szkicowy typowego lub powtarzalnego Gromadzkiego Domu Kultury (świetlicy) (1956) - współautor S. Brykalski; współpraca I. Bartoszewicz - wyróżnienie I stopnia równorzędne; współautorzy: Zofia Zaborowska, I. Bartoszewicz; współpraca Józef Zaborowski - wyróżnienie I stopnia równorzędne; współautorzy: S. Brykalski, I. Bartoszewicz - wyróżnienie I stopnia równorzędne;
- na projekt typowych kin miejskich wolnostojących (1957) - kina małe - współautor Z. Zaborowska; współpraca: S. Brykalski, I. Bartoszewicz - II nagroda; kina duże - współautor Sławomir Czajkowski; współpraca: S. Brykalski, Hanka Gutkiewicz - III nagroda równorzędna;
- na projekt typowego wielokondygnacyjnego budynku mieszkalnego (met. przemysł.) (1957) - współautorzy: Jerzy Cygan, Stanisław Wiland, Mieczysław Krwawicz, S. Brykalski, Janusz Łukawski, Stanisław Sadłowski, Witold Kaczanowski; współpraca: Z. Zaborowska, I. Bartoszewicz, Grażyna Dudzińska, Maria Brzęcka, Jerzy Walentowicz - częściowy zwrot kosztów;
- SARP nr 231 - na projekt typowego 4-kondygnacyjnego budynku mieszkalnego (wznoszonego metodą uprzemysłowioną) (1957) - współautorzy: J. Cygan, S. Wiland, M. Krwawicz, S. Brykalski, J. Łukawski, S. Sadłowski, W. Kaczanowski; współpraca: Z. Zaborowska, I. Bartoszewicz, G. Dudzińska, M. Brzęcka, J. Walentowicz - wyróżnienie równorzędne;
- SARP nr 235 - na projekt typowego budynku szkolnego dla Warszawy (1957) - współautorzy: S. Brykalski, Z. Zaborowska, I. Bartoszewicz - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt kościoła parafialnego w Nowej Hucie na Osiedlu C-1 (Teatralnym) (1957) - współautorzy: W. Kaczanowski, M. Krwawicz, I. Bartoszewicz, J. Cygan, S. Wiland; współpraca: Z. Zaborowska, Barbara Kurdwanowska - wyróżnienie I stopnia;
- na projekt zabudowy terenu na wschodniej stronie ul. Marszałkowskiej na odcinku Placu Centralnego "Ściana Wschodnia" w Warszawie (1958) - współautorzy: S. CzajkowskiHenryk FreyM. Krwawicz, Michał Ochnio; współpraca: Henryka MalikS. Brykalski, Janusz Kolasiński, Ryszard Łosik, Eleonora Taras - II nagroda równorzędna;
- na Ośrodek Kultury w Léopoldville (Kinszasa) w Demokratycznej Republice Konga (1959) - współautorzy: Jacek Chyrosz, Z. Pawłowski, Krzysztof Łukasiewicz, S. Wiland - II nagroda równorzędna;
- na projekt koncepcyjny zagospodarowania przestrzennego terenów części zachodniej Osi Saskiej w Warszawie (1961) – współautor Aleksander Kirow; współpraca: I. Bartoszewicz, Czesław Nurkowski, Maria Rędziejowska, J. Walentowicz, Jerzy Rylski, Bernard Koszewski - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt Dworca Obsługi Miejskiej "LOT" w Warszawie (1962) - współautor Mirosław Jagiełło; współpraca: Jerzy Cyganecki, S. Wiland, Z. Zaborowska-Borkowska, Janusz Regulski, W. Kaczanowski, Stanisław Dzendzel - II nagroda;
- na projekt kin letnich na 250 i 800 miejsc dla miejscowości turystycznych w Czechosłowacji (1962) - współautorzy: H. Frey, M. Krwawicz - 2x III nagroda, 2x wyróżnienie;
- na projekt przebudowy centralnego placu w Tel Aviv-Yafo (1963) - współautorzy: H. Frey, Jerzy Skrzypczak, Zbigniew Pawłowski, Zofia Borkowska - wyróżnienie równorzędne;
- na projekt koncepcyjny urbanistyczno-architektoniczny hotelu komunalnego w Łodzi (1964) - współautorzy: Z. Borkowska, Tadeusz Pawluć + zespół - IV nagroda;

- na projekt koncepcyjny budowy gmachu Muzeum Walk Rewolucyjnych i Wyzwoleniowych na placu Zwycięstwa w Warszawie (1967) - współautorzy: T. Pawluć, J. Skrzypczak; współpraca: Kazimierz Królikowski, J. Cyganecki, J. Walentowicz, Maciej Kwiatkowski - nagroda równorzędna;
- na centrum Kabulu - I nagroda.

Rzeczoznawca SARP.

Podporucznik AK, pseudonim "Tumry". Uczestnik Powstania Warszawskiego. Żołnierz Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

Odznaczenia m.in.: Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari, Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami.

Pochowany na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie (1.10.2021).

 

 

Galeria:

Dom Kultury w Kutnie; fot.: Architektura 1973 nr 12Projekt konkursowy na kościół w Nowej Hucie (1957) - wyróżnienie I stopnia; fot.: Architektura nr 3/1958Projekt konkursowy na Ośrodek Kultury w Leopoldville (1959) - II nagroda równorzędna; fot.: Architektura 1959 nr 10Projekt konkursowy na ścianę wschodnią ul. Marszałkowskiej w Warszawie (1958) - II nagroda równorzędna; fot.: Architektura nr 5/1959Projekt konkursowy na Dworzec Obsługi Miejskiej LOT w Warszawie (1962) -  II nagroda; fot.: Architektura 1963 nr 1-2

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 30.09.2021 | Aktualizacja: 22.09.2022, 00:08:11 | Wyświetleń od 30.09.2021 r.: 1212