Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Piotr Jakub KucielAndrzej KorzeniowskiWacław FurmańczykArtur ZachariaszAdam Leonard GustawJeremi Władysław CzarneckiRyszard AdamkiewiczStanisław NiczewskiZofia SzpakowskaMarian KuźniarKazimierz ŻukMichał Tadeusz MermonAgnieszka Lubowiecka-MyczkowskaTadeusz Piotr WąsikTadeusz RembiesaWładysław WoźniakMarek Krzysztof BielińskiTadeusz SzaniorZygmunt LuzińskiWładysław WalońskiAleksander PromieńskiKazimierz TołłoczkoIgnacy (Izaak) Dawid GutmanBogusław WitowskiZbigniew Joachim RzepeckiWacław Antoni PodlewskiFranciszek KędzierskiAleksander MakagonAdam Mieczysław KozakiewiczBogusław JaskułowskiJan TetzlaffBogusław OsińskiLeon DubiejkowskiWiesław LisowskiKazimierz Roman SokołowskiDanuta Topczewska-BaranowskaStanisław Stefan FlasińskiMaciej Ludwik Jakub NowakowskiJulian GranickiWładysław Tadeusz JaroszJanusz SmólskiMichał Kazimierz PiaseckiJan GradekPrzemysław Tomasz BorkowiczTeresa Antonina Maria Liberda
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Leonard Tomaszewski
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich
Członek Towarzystwa Urbanistów Polskih

arch. Leonard Tomaszewski

* 27.05.1899

† 30.11.1972, Warszawa

Leonard Tomaszewski - architekt, urbanista, wykładowca akademicki.
Członek O. Warszawskiego SARP. Członek TUP.
Absolwent Wydziału Inżynierii w Sankt Petersburgu (1916). Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1929).

Kierownik Referatu Biura Planu Regionalnego Warszawy (1930-34). Kierownik Działu Urbanistyki Związku Miast Polskich (1934-39). Kierownik Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu (1945-48), Kierownik Pracowni Miastoprojekt-Stolica w Warszawie (od 1948). Adiunkt w Katedrze Urbanistyki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Autor m.in.:
- Morski Instytut Rybacki w Gdyni - współautor Juliusz Żakowski.

Konkursy m.in.:
- na projekt gmachu Szkoły Nauk Politycznych w Warszawie (1926) - zakup;
- na projekty typów mieszkań w domach czterokondygnacyjnych przy zabudowaniu nowych dzielnic miasta w Warszawie (1929) - współautor Antoni Kowalski - II nagroda równorzędna;
- na rozplanowanie terenów Pola Mokotowskiego i Folwarku Rakowiec wraz z przyległymi terenami państwowemi i prywatnemi w Warszawie (1934) - współautor Józef Łowiński - nagroda równorzędna;
- na projekt Muzeum Morskiego w Gdyni (1937) - współautorzy: J. Żakowski, Stanisław Fiszer - nagroda;
- na projekt gmachu Ministerstwa Skarbu w Warszawie (1948) - I nagroda;
- na projekt urządzenia do plakatowania w Warszawie (1948) - współautor Stefan Adamiak - wyróżnienie;
- SARP nr 182 - na ukształtowanie przestrzenne ośrodka uniwersyteckiego w Łodzi (1949) - współautor J. Łowiński - I i II nagroda;
- na projekt Centralnego Placu w Warszawie (1953) - współautorzy: Konstanty Kokozow, Mikołaj Kokozow, J. Łowiński, Jerzy Wasilewski (z zespołem) wyróżnienie równorzędne;
- na projekt stadionu międzydzielnicowego na Pradze w Warszawie (1954) - współautorzy: Danuta Bredy, Julian Brzuchowski, Jan Mariański, J. Łowiński - II nagroda równorzędna;
- na projekt urbanistyczno-architektoniczny fragmentu Śródmieścia Gdańska (1953) - współautorzy: J. Łowiński, Wiesław Nowak, Władysław Strumiłło - wyróżnienie;
- na projekt zabudowy terenu na wschodniej stronie ul. Marszałkowskiej na odcinku Pl. Centralnego "Ściana Wschodnia" w Warszawie (1958) - współpraca - autorzy: Ryszard Karłowicz, Jadwiga Guzicka, Ireneusz Rolek; współpraca: Maria Rędziejowska, Jerzy Teliga, Leonard Tomaszewski, Karol Żarski - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt koncepcyjny urbanistyczno-architektoniczny Placu Wiosny Ludów w Poznaniu (1960) - współautorzy: Stanisław Niewiadomski, W. Strumiłło - wyróżnienie;
- na projekt przepraw mostowych przez Wisłę w Warszawie (1961) - współautorzy: J. Łowiński, Bogdan Kuś, Józef Lemański, Wiesław Rososiński, Aleksander Włodarz, Wacław Zalewski + zespół - nagroda równorzędna za przeprawę mostową Łazienkowska, wyróżnienie równorzędne za przeprawę mostową Świętokrzyska;
- na projekt rozwiązania centrum Płocka (1962) - wyróżnienie II stopnia;
- na projekt koncepcyjny otoczenia dworca Zachodniego w Warszawie (1966) - współautorzy: W. Benedek, S. Niewiadomski - wyróżnienie I stopnia równorzędne;
- SARP nr 382 - na projekt zagospodarowania przestrzennego terenu Cytadeli w Warszawie (1966) - konsultacje - autorzy: Hanna Lisiecka, Irmina Osińska, Zdzisław Jońca; współpraca Tsu Tse Ling - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt koncepcyjny zagospodarowania przestrzennego centrum Warszawy (1969) – wyróżnienie III stopnia;
- na projekt zabudowy dzielnicy Czechów w Lublinie (1969) - współautorzy: Jerzy Androsiuk, Stanisław Fijałkowski, Rita Nowakowska, Tadeusz Nowakowski, Zdzisław Lechus - III wyróżnienie równorzędne;
- na projekt koncepcyjny zagospodarowania przestrzennego Centralnego Ośrodka Usługowo-Dyspozycyjnego Wschodniego Rejonu GOP (1973) - współapraca - autorzy:  Ryszard Karłowicz, Zdzisław Knapp - wyróżnienie III stopnia równorzędne.

Autor artykułów w Przeglądzie Budowlanym (przed 1939).

Członek O. Warszawskiego SARP (przed 1939). Członek Kolegium Sekretarzy Konkursowych SARP.
Członek SARP O. Poznań (po 1945). Członek ZO SARP (1945-49).
Członek O. Warszawskiego SARP (po 1949).

Członek TUP (od 1930). Członek honorowy TUP (1963).
Rzeczoznawca urbanistyczny Związku Miast Polskich (przed 1939).
Członek Polskiego Towarzystwa Reformy Mieszkaniowej (od 1931).

Odznaczenia m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1964).

Pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

 

 

Galeria:

Projekt konkursowy na Cytadelę w Warszawie (1966) - wyróżnienie II stopnia równorzędne; fot.: Architektura 1967 nr 3

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 03.01.2016 | Aktualizacja: 30.11.2021, 01:05:13 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 2500