Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Paweł HandschuhWalentyna SmerekaPiotr Jan DombrowskiStanisław ZiemskiWiesława Zofia Dzięciołowska-DajewskaJerzy Stanisław BeutlichZbigniew GąsiorBohdan SkłodowskiMaria Julita JasińskaAnna Zarębska-RolkeWładysław PieńkowskiJerzy ChełmickiTomasz Piotr TaczewskiJerzy GrajnertAlina Ciesielska-BojkaHenryk BorowyKazimierz Józef DziewońskiJan NetzelAndrzej DzierżawskiZygmunt Edward Plater-ZyberkJacek Sebastan BruzdowiczDamian BruessauWiesław NowakZdzisław MachowinaRoman Stanisław SzymborskiAdolf Inatowicz-ŁubiańskiWładysław Stanisław AraszkiewiczEwa Janina Ciwczyńska-MartinJerzy Antoni WasilewskiZofia StaniszewskaStanisław Antoni KubalskiWłodzimierz Zygmunt ZmysłowskiKarol Ludwik DudekKazimierz SkórewiczJan Sobiesław NajmanTeresa Maria Kłębkowska-ReńskaPrzemysław LipińskiAlbert Waldemar NestrypkeTadeusz Hubert JakubowskiStanisław Edmund Hilary FilasiewiczElżbieta ChyczewskaOlgierd Władysław CzernerJanusz OrłowskiJan Tadeusz ŁosowskiZbigniew Wojciech Trybulak
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Robert Gzyl
Członek Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Robert Gzyl

* 05.07.1964, Poznań

† 01.01.2022

Robert Gzyl - architekt.
Członek SARP O. Poznań. Członek Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej (1988).

Właściciel firmy Biuro Architektoniczne Robert Gzyl w Poznaniu (od 1994).

Autor m.in.:
- restauracja ratusza w Lesznie (1993-2000) - współautor Jerzy Gurawski;
- dom jednorodzinny, ul. Nadwarciańska, Poznań (~2006);
- renowacja kamienicy, ul. Wyspiańskiego, Poznań - wyróżnienie w konkursie Fasada Roku 2010.

Mistrz Polski architektów w tenisie 45+ (2010).

Zmarł na Covid-19.

 

*****************************************************************************
WSPOMNIENIE

My odchodzimy, nasze budynki pozostają. Wszyscy pamiętają Roberta ale niewielu wie co robił, jak pracował i co zostawił. Nie sposób tu tego pokazać ale niech te kilka słów przybliży wizerunek artysty jakim Robert niewątpliwie był. 
Perfekcjonista, doceniał to co najlepsze, walczył z tymi, którzy tego nie dostrzegali.
Był także sportowcem – w pewien sposób to była jego metoda na życie – czas, który temu poświęcał, dieta, prawie totalna abstynencja.. kiedyś zapasy, ostatnio rower,  ... świetny tenis – zwycięzca w turniejach, Mistrz Polski architektów!!,  puchary...  Narty – pasja, bzik kompletny i jednocześnie stres – gorszy czas o 2 sek. w slalomie nie pozwalał mu zasnąć  -)))

Tych kilka projektów – dom na Nadwarciańskiej – genialny, zrobiony 15 lat temu, do dziś chyba jeden z najbardziej nowoczesnych i odważnych budynków w Poznaniu – zamówienie było na ciepły miły domek z czerwonym dachem, okiennicami i pelargonią w okienku. Robert wykonał tytaniczną pracę z inwestorami namawiając ich na bardziej odważny projekt. Powstał znakomity dom gdzie od wejścia nad długim korytarzem widzimy niebo a pionowa szyba zamykająca korytarz przechodzi w długą sadzawkę dotykającą końca ogrodu, salon wysoki na dwie kondygnacje, wszystko znakomitej jakości.... Taras z mobilnym baldachimem, opuszczane białe rolety, całość porusza się po ukrytej szynie w zależności od pozycji słońca... W tle ogrodowa altana zaprojektowana z najdrobniejszym detalem.
Nagrobek rodzinny  – makieta, chyba zrealizowany.
Dom w Pobierowie – wszystko przemyślane, zaprojektowane i narysowane. Robert projektował w 3D, robił szczegółowe rysunki.
Kamienica na Wyspiańskiego – rysunki boniowania, detale, wnętrze – winda wstawiona w odrestaurowaną klatkę schodową – rewelacja!
Inne to – wnętrza apartamentów nad Wartą, na Przemysłowej, ratusz w Lesznie.
Był jedną z najbarwniejszych postaci jakie znałem, ze swoimi przekonaniami, ideami i pomysłami, z tym jak żył, jakie robił projekty, jak o nich opowiadał. O nim samym dziesiątki fantastycznych anegdot...

Będzie nam wszystkim brakowało Roberta.

 

 

Galeria:

Dom jednorodzinny w Poznaniu; fot. Wojciech ŁakińskiKamienica w Poznaniu, wnętrze; fot. Wojciech Łakiński

Źródła:

  • fot.: Marek Perepeczo (2004)
Udostępnij na:
Biogram dodano: 01.01.2022 | Aktualizacja: 05.07.2022, 01:56:13 | Wyświetleń od 01.01.2022 r.: 1954