Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Andrzej Józef SkoczekBarbara JurlewiczJan KasińskiBarbara Świba-NowakZbigniew GąsiorZygmunt KleyffSeweryn JoppBolesław ObrzutHenryk PyckaDariusz Andrzej LiterskiZbigniew JaroszyńskiZygmunt FagasStanisław DziekanowskiRoman HordyńskiLech Mikołaj KadłubowskiSzczepan Karol BaumAndrzej PopielFranciszek KocimskiJacek Władysław OlpińskiStanisław Władysław NiemierkoZygmunt LewańskiWacław EytnerKazimierz MarczewskiJerzy BeillZofia ChmielewskaAntoni Stefan KąsinowskiJan JabłońskiJózef JaworskiDaniel KalmusMarian Aleksander NikodemowiczWacław WekerPrzemysław Zygmunt SiwikMarek MłynarczykRoman Wincenty FilipowiczFranciszek PasławskiCzesław CelmerowskiJulian GiedychJerzy Eligiusz GłówczewskiAndrzej PawlikowskiHartmunt Leon PiotrowskiNatan GrabieStanisław TomaszekAndrzej BudziszewskiJan GradekKrystyna Malec-Chełmicka
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Romuald Gutt
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich
Członek Towarzystwa Urbanistów Polskih

prof. arch. Romuald Gutt

* 06.02.1888, Warszawa

† 03.09.1974, Warszawa

Romuald Gutt - architekt, urbanista, wykładowca akademicki.
Członek O. Warszawskiego SARP. Członek TUP.
Absolwent Wyższej Szkoły Technicznej w Winterthur (Szwajcaria) (1908). Profesor Politechniki Warszawskiej. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1947).

Autor m.in.:
- Szkoła Rzemiosł i Gospodarstwa Domowego (Szkoła Zawodowa Żeńska), I etap, ul. Górnośląska 31, Warszawa (1919-26);
- Hotel Oficerski, Pl. Inwalidów, Warszawa (1922-25);
- Szkoła Nauk Politycznych, ul. Wawelska 50, Warszawa (1926-32);
- dom biurowy Polskiej Spółki Wytworów Chemicznych Roche S.A., ul. Rakowiecka 19, Warszawa (1926);
- Warszawska Szkoła Pielęgniarstwa, ul. Koszykowa 78, Warszawa (1927–28);
- dom własny, ul. Hoene-Wrońskiego 5, Warszawa (1928);
- Gmach Związku Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych, ul. Czerniakowska 231, Warszawa (1931) - współautor Józef Jankowski;
- Gimnazjum Żeńskie Fundacji im. Wandy z Possetów Szachtmajerowej (obecnie Urząd Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy), ul. Białobrzeska 44, Warszawa (1931-33);
- budynek poczty, pl. Gdański, Ciechocinek (1932-34);
- Willa Prezydencka "Dyrektorówka" w Krynicy (1933);
- kamienica Instytutu Społecznego, Aleja Niepodległości 161, Warszawa, (1933-35);
- Kamienica Towarzystwa Budopol, Aleja Niepodległości 163, Warszawa (1935-36);
- willa, ul. Buska 9, Warszawa (1936);
- willa Z. Łazarskiego, ul. Łowicka 39A, Warszawa - współautor Alina Scholtz;
- willa, ul. Kielecka 33A, Warszawa (1937?) - współautor A. Scholtz;
- kamienica, ul. Asnyka 2, Warszawa;
- Cmentarz Patriotów w Palmirach k. Warszawy (1946) - współautor Ewa Śliwińska - Nagroda II stopnia KUA (1956);
- Główny Urząd Statystyczny, Aleja Niepodległości 208, Warszawa (1948-51) - współautorzy: Tadeusz Kobylański, Maria Markiewicz, Aleksander Markiewicz, Halina Skibniewska, Zbigniew Wasiutyński;
- gmach Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Żwirki i Wigury 93, Warszawa (1954-60);
- Ambasada Chińska w Warszawie (1958) - współautorzy: Tadeusz Zieliński, Aleksander Kobzdej, Michał Glinka, Michał Gutt - nagroda KUA I stopnia (1958);
- kompozycja przestrzenno-ogrodowa Ambasady Chińskiej w Warszawie (1960) - współautorzy: A. Scholtzówna, T. Zieliński - nagroda KBUA I stopnia (1960);
- Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie (1965) - współautor Mieczysław Mołdawa;
- dom wielorodzinny SM Nauczycielska, ul. Matejki 4, Warszawa (1966-67) - współautor T. Zieliński.

Konkursy m.in.:
- na szkoły ludowe 1-izbowe i 2-izbowe (1914) - współautorzy: Maksymilian Bystydzieński, M. Grodzieński, Rudolf Świerczyński, Edmund Bartłomiejczyk - szkoły jednoizbowe - wyróżnienie;
- na zagrodę włościańską (1914) - współautor R. Świerczyński - I i II nagroda (zagroda mniejsza), I i II nagroda (zagroda większa);
​- na projekt dworu w Niegowici (1914) - współautor R. Świerczyński - II nagroda;
- na plan regulacyjny Dzielnicy Staromiejskiej i Powiśla między mostami Kierbedzia i kolejowym w Warszawie (1916) - I nagroda;
- na remizę straży ogniowej (1916) - II nagroda (remiza dla wsi);
- na projekt kapliczki na pamiątkę bitwy pod Ostrołęką (1917) - II nagroda
- na projekt rozplanowania i parcelacji dzielnicy Powiśle przy wiadukcie Poniatowskiego w Warszawie (1917)  - współautorzy: Edward EberFranciszek Krzywda-Polkowski - II nagroda;
- na projekt katedry i gmachów kurialnych w Katowicach (1925) - II nagroda równorzędna;
- na projekt gmachu Szkoły Nauk Politycznych w Warszawie (1926) - I nagroda;
- na projekt Domu Ludowego w Łodzi (1926) - współautor Aleksander Raniecki - IV nagroda równorzędna;
- na projekt zabudowy mieszkaniowej spółdzielni "Jedność" - placu przy ul. Filtrowej/Suchej w Warszawie (1926) - III nagroda;
- na projekt szkicowy gmachu Ministerstwa Wyznań Religijnych oraz Oświecenia Publicznego w Warszawie (1927) - współautor R. Świerczyński - III nagroda;
- na szkicowy projekt gmachu Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych przy zbiegu ulic Czerniakowskiej, Książęcej i Rozbrat w Warszawie (1928) - współautor J. Jankowski - I nagroda i realizacja;
- na projekt szkicowy gmachu Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej w Warszawie (1946) - I nagroda;
- na regulacje Pl. Zwycięstwa i terenów Osi Saskiej oraz szkicowy projekt Domu Wojska Polskiego w Warszawie (1947) – praca zarekomendowana do dalszego opracowania;
- na projekt gmachu Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie (1948) - I nagroda;
- na architektoniczne rozwiązanie Placu Zamkowego i związanego z nim obszaru Starego i Nowego Miasta w Warszawie (1954) - współautorzy: Tadeusz Zieliński, A. Scholtz, Michał Gutt; współpraca Jerzy Czyż + zespół - II nagroda równorzędna;
- na projekt Ambasady PRL w Pekinie (1955) - współautorzy: T. Zieliński, A. Kobzdej; współpraca M. Glinka, M. Gutt - częściowy zwrot kosztów + premia;
- na założenia projektowe i szkic koncepcyjny zagospodarowania przestrzennego Centralnego Ogrodu Botanicznego i Ośrodka Wczasów Świątecznych i Skansenu w Powsinie (1963) - współautorzy: A. Scholtz, Wiesław Nowak - nagroda równorzędna;
- na projekt architektoniczny zapory wodnej na rzece Dunajcu w Niedzicy (1966) - współautorzy: Janusz Kowalewski, A. Scholtzówna; współpraca Alicja Lewandowska - wyróżnienie I stopnia równorzędne.

Publikacje m.in.:
- Romuald Gutt, Warszawa, 1968.

 Laureat Honorowej Nagrody SARP (1966).

Członek Rady SARP (1957-?). Sędzia konkursowy SARP.

Członek Komisji Rewizyjnej TUP (1929). Członek Honorowy TUP (1963).
Rzeczoznawca urbanistyczny Związku Miast Polskich (przed 1939).

Odznaczenia m.in.: Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1964), Złota Odznaka SARP (1955).

Ojciec architekta Michała Gutta (1928-2004).

Pochowany na Cmentarzu Stare Powązki w Warszawie.

 

 

Zobacz karty obiektów tego architekta:

Galeria:

Hotel oficerski w Warszawie; fot.: http://wczorajidzis.blogspot.com/2010/01/plac-inwalidow.htmlSzkoła Nauk Politycznych w Warszawie; fot.: http://fotopolska.eu/Warszawa/b82823,Krajowa_Szkola_Administracji_Publicznej.html?f=442429-fotoWilla Prezydencka w Krynicy; fot.: https://krynica_zdroj.fotopolska.eu/440991,foto.html?o=b91288&p=1 (dostęp 19.10.2018)Biurowiec Polskiej Spółki Wytworów Chemicznych ROCHE S.A. (2009); fot.: http://warszawawobiektywie.waw.pl/2010/08/byla-ambasada-bedzie-biurowiec/Warszawska Szkoła Pielęgniarstwa (1929); fot.: http://warszawa.fotopolska.eu/442317,foto.html?o=b3598&p=1Gmach Związku Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych w Warszawie; fot.: Photoplat, Architektura i Budownictwo 1931 nr 8-9Projekt konkursowy katedry w Katowicach (1925) - II nagroda; fot. Architektura i Budownictwo nr 8-9/1927Projekt konkursowy na Szkołę Nauk Politycznych w Warszawie (1926) - I nagroda; fot.: Architektura i Budownictwo 1926 nr 4Romuald Gutt, Warszawa, 1968 - okładkaNagrobek Romualda Gutta i Michała Gutta na Cmentarzu Stare Powązki w Warszawie; fot.: https://cmentarze.um.warszawa.pl/pomnik.aspx?pom_id=2348 (dostęp 11.04.2021)

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 05.01.2016 | Aktualizacja: 06.02.2022, 00:34:11 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 4412