Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Stanisław NiewiadomskiPiotr Tomasz BarełkowskiMarcin GodzińskiWaldemar Piotr SobolewskiJerzy KoniecznyJerzy Ładysław GoryckiPiotr Tadeusz ZajlichJanusz DzierzgowskiZasław Stanisław MalickiLeszek GawronAntoni NowotarskiMarian RutkowskiAleksander DominkoWojciech OpaniaDaniel Aleksander OlędzkiJan KnotheWaldemar Andrzej DezorTadeusz WronowskiAndrzej BalachowskiWalerian Wacław KortylewskiRudolf Franciszek ŚmiałowskiAndrzej DzierżawskiJerzy Stefan WoyzbunJerzy Adam StajudaKrystyna Maria Magdalena Wojdyłło-ZwierzchowskaRyszard WcisłoJanusz ŚwiątkowskiWiktor Mariusz Prus-WiśniewskiRoman ChrystowskiLeszek Juliusz FelińskiJan KlukowskiEryk MojZygmunt Władysław BułakowskiJan Józef SpyraStanisław TabeńskiKazimierz KalinowskiJerzy Antoni KlementJadwiga SławińskaAdam WęgielIrena RóżańskaWłodzimierz Marian BartczakMaciej Ludwik Jakub NowakowskiJanusz Marian GrychowskiJózef Zbigniew PolakRyszard Marian Szewczyk
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Romuald Welder
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich
Członek Towarzystwa Urbanistów Polskih

arch. Romuald Welder

* 02.10.1932, Warszawa

† 19.12.1996

Romuald Welder - architekt, urbanista.
Członek O. Warszawskiego SARP (od 1955). Członek TUP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1954).

Autor m.in.:
- zespół osiedli Stegny w Warszawie (1972) - główny projektant - współautorzy: Jadwiga Grębecka i Jan Szpakowicz;
- osiedle Gocław-Lotnisko w Warszawie (1972) - w zespole: Tadeusz Mrówczyński (generalny projektant), Alina Kołaczkowska, Alicja Lewandowska, Teresa Nieupokojew, Barbara Popielawska, Jerzy Złotowski - Nagroda Sześcianu (1976);
- Curtis Plaza w Warszawie - współautor Mirosław Kartowicz - nagroda za Najlepszą Budowę Roku 1992.

Konkursy m.in.:
- SARP nr 218 - na projekt Ludowego Obserwatorium Astronomicznego i Planetarium im. M. Kopernika w Warszawie (1956) - współautorzy: Jacek Chyrosz, Marek Lechowski, Krzysztof ŁukasiewiczStefan Putowski - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt budynku Panoramy Racławickiej we Wrocławiu (1957) - współautorzy: J. Chyrosz, M. Lechowski, Witold Kaczanowski; współpraca: Wacław Chyrosz, Maciej Kopniak - wyróżnienie równorzędne;
- na projekt zabudowy terenu na wschodniej stronie ul. Marszałkowskiej na odc. Pl. Centralnego "Ściana Wschodnia" w Warszawie (1958) - współautorzy: S. Putowski, J. Chyrosz, K. Łukasiewicz, Maria Krystyna Rudzińska, współpraca: T. Kalinowski, Ewa Łukasiewicz - III nagroda równorzędna;
- na koncepcyjny projekt zagospodarowania przestrzennego centrum Pragi (1958) - współautorzy: Barbara Kuszel, M. Rudzińska, współpraca: B. Brodowski, D. Gacek, T. Jankowska, Tadeusz Kalinowski, D. Wołłk, J. Chyrosz - V nagroda;
- na projekt kościoła parafialnego w Nowych Tychach (1958) - współautor Stefan Maciąg - III wyróżnienie;
- na projekt Pomnika Bohaterów Warszawy (1959) - współautor Franciszek Habdas - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt koncepcyjny urbanistyczno-architektoniczny Placu Wiosny Ludów w Poznaniu (1960) - współautorzy: S. Putowski, M. Rudzińska + zespół - wyróżnienie równorzędne;
- na zagospodarowanie Wzgórza Zamkowego w Kielcach (1961) - współautorzy: S. Putowski, M. Rudzińska, Janina Skibniewska; współpraca Witold Mieszkowski - wyróżnienie;
- na projekt koncepcyjny dzielnicy "Bródno" w Warszawie (1961) - współautorzy: S. PutowskiM. Rudzińska- IV nagroda;
- na projekt koncepcyjny zagospodarowania przestrzennego terenów części zachodniej Osi Saskiej w Warszawie (1961) – współautor Witold Piasecki; współpraca: Janusz Roszak, Alicja Szwajewska, Barbara Kuszell, Elżbieta Jankowska - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt koncepcyjny otoczenia dworca Zachodniego w Warszawie (1966) - współautorzy: Daniel Arendt, Grażyna Wierusz-Martusewicz - wyróżnienie I stopnia równorzędne;
- na opracowanie zagospodarowania przestrzennego ośrodka handlowo-usługowego dzielnicy Bródno w Warszawie (1967) - współautorzy: S. Putowski, Krystyna Konopkowa, Wanda Staniewicz - I nagroda;
- na koncepcję ukształtowania przestrzenne centrum usługowego dzielnicy Mokotów w Warszawie (1970) - współautorzy: Oskar R. Hermandez Cabrera, G. Wierusz-Martusewicz - wyróżnienie I stopnia równorzędne; - współpraca - autorzy: S. Putowski, K. Konopkowa; współpraca: G. Martusewicz, Wanda Staniewicz, Romuald Welder - wyróżnienie III stopnia równorzędne;
-  na projekt zagospodarowania przestrzennego śródmieścia Mińska Mazowieckiego (1970) - współautorzy: J. Chyrosz, Bohdan Kijowicz, Bogdan  Madejowski - zakup;
- na opracowanie szczegółowego planu zagospodarowania przestrzennego "Ursynowa Północnego" w Warszawie (1971) - współautorzy: E. Jankowska, Zbigniew Juzala, Krzysztof Kubicki, Maciej Mazur - wyróżnienie II stopnia równorzędne.

Odznaczenia m.in.: Brązowa Odznaka SARP (1973).

 

 

Galeria:

Curtis Plaza; fot.: http://www.beta.architektura.warszawa.sarp.org.pl/obiekt/curtis_plaza,436rojekt konkursowy na Ludowe Obserwatorium Astronomiczne (1956) - wyróżnienie II stopnia równorzędne; fot.: Architektura 1957 nr 2Projekt konkursowy na centrum Pragi (1958) - V nagroda; fot.: Architektura nr 10/1958Projekt konkursowy na ścianę wschodnią ul. Marszałkowskiej w Warszawie (1958) - III nagroda równorzędna; fot.: Architektura nr 5/1959Praca konkursowa na ośrodek handlowo-usługowy dzielnicy Bródno w Warszawie (1967) - I nagroda; fot.: Architektura nr 1/1968

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 22.07.2012 | Aktualizacja: 19.12.2021, 00:52:28 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 2774