Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Maciej KysiakAleksandra Janina AugustyniakHenryk Jerzy MarconiJan Ignacy MitkaLudomir SłupeczańskiJerzy CzyżAndrzej Leonard NitschWojciech ZaleskiJan SawkaAndrzej Stanisław TomaszewskiStefan Jan KlajborLidia Śniatycka-OlszewskaJerzy Adam Radziewicz-WinnickiZbigniew KupiecMarian LitewkaJerzy MichałowskiStefan Piotr ZemłaRyszard JaroszekDariusz Szczepan MakoszEdmund Roman OrlikBogusław Ludwik DomaradzkiGwidon RemleinEustachy Feliks Antoni ChmielewskiHieronim KarpowiczAdam SalamonBeata Ewa KrólMaria Danuta BińkowskaStanisław Marek CiechanowskiBogusław WitowskiMichał Antoni KostaneckiStefan Józef ŻychońJózef Gąsienica-JózkowyPiotr Paweł KwiekTadeusz Władysław RutkowskiAntoni Leopold Wincenty DygatGrzegorz SigalinWitold WoyniewiczMarian Adam Hełm-PirgoZofia PietraszunKazimierz BasiakKrzysztof Stanisław WizaHenryk Marian JucewiczJulian Eugeniusz KulskiZbigniew KołaczyńskiKazimierz Maria Osiński
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Stanisław Deńko
Członek Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Stanisław Deńko

* 06.05.1943, Dobczyce

† 29.11.2021

Stanisław Deńko - architekt, urbanista, wykładowca akademicki.
​Członek SARP O. Kraków. Członek Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (1967).

Pracownik Instytutu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (od 1967). Dydaktyk w College of Architecture na University of Tennessee w Knoxville - USA (1990-93). Wykładowca na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych w Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Założyciel Studia Architektonicznego Wizja w Krakowie. Architekt Miasta Krakowa oraz Dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki przy Urzędzie Miasta Krakowa (1995-99).

Autor m.in.:
- Ambasada RP w New Delhi (1973-75) - współautor Witold Cęckiewicz;
- Międzynarodowy Port Lotniczy w Krakowie-Balicach (1993);
- Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagielońskiego, ul. Krupnicza, Kraków (2005) - współautor Robert Kuzianik; współpraca: Marcin Przyłuski, Przemysław Skalny, Wojciech Korbel, Małgorzata Deńko, Anna Marek-Pelc, Marek Kamiński, Czesław Hodurek, Lesław Stryczniewicz;
- zespół mieszkalno-usługowy "Konstelacja", ul. Kazimierza Wielkiego, Kraków (2006);
- zespół mieszkalno-usługowy "Angel-City", ul. Pawia, Kraków (2009);
- budynek biurowy Alma Tower, ul. Pilotów 10, Kraków (2009-14) - współautorzy: Piotr Nawara, Bartłomiej Łobaziewicz;
- Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie (2006-14) - Nominacja do Nagrody Imienia Miesa van der Rohe dla Architektury Europejskiej (2015); Życie w Architekturze - Główna Nagroda na Najlepszy Budynek Użyteczności Publicznej 2013-2014; Grand Prix Nagrody Architektonicznej Polityki (2014); Nagroda Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich (2014); I Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza 2016;
- dom jednorodzinny, Burów, gm. Zabierzów - współautorzy: Robert Koprowski, Ewa Idzikowska, Łukasz Pióro - I Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza 2010;
- Centrum Handlowe SERENADA, al. Gen. T. Bora-Komorowskiego, Kraków (2015-18);
- przebudowa i rozbudowa domu jednorodzinnego, Al. Kasztanowa, Kraków (2015-18).

Konkursy m.in.:
- SARP nr 414 - na projekt siedziby NOT w Krakowie (1968) - współautorzy: Jerzy Kowal, Leszek Leśniak, Andrzej Wyżykowski - wyróżnienie II stopnia;
- na projekt koncepcji urbanistycznej Centrum Pragi (1971) - współautorzy: Wacław Seruga, A. Wyżykowski - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt zagospodarowania przestrzennego terenu centrum Włocławka (1971) - współautorzy: Piotr Bielański, Piotr Górkiewicz, Adam Eliasiewicz, Ewa Heger, Jarosław Jakóbek, Marek Kumela, Hubert Mełgas, Jerzy Piechnik; konsultacje Stanisław Deńko - wyróżnienie III stopnia równorzędne;
- na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej części śródmiejskiej m. Szczecina tzw. Osi Odrzańskiej (1971) - współautorzy: P. Bielański, A. Eliasiewicz, Ryszard Geriatowicz, E. Heger, M. Kumela, Sławomir Lewczuk, J. Piechnik; współpraca: P. Górkiewicz, Włodzimierz Nagły - III nagroda równorzędna;
- na projekt koncepcyjny urbanistyczno-architektoniczny dzielnicy Fordon Brdy-Ujście w Bydgoszczy (1972) - współautorzy: Krzysztof Lenartowicz, W. Seruga; współpraca Zofia Brzykczyk-Lenartowicz, Iwona Doening-Deńko, Małgorzata Buratyńska-Seruga - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt siedziby Narodowej Partii TANU w Dar Es Salaam w Tanzanii (1972) - współautor - K. Lenartowicz; współpraca: Z. Brzykczyk, Marek Dunikowski, Małgorzata Mazurkiewicz, Włodzimierz Nagły, Jan Okowiński, Anna Sekuła, Anna Szafran - wyróżnienie honorowe;
​- na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego „Kępy Potockiej” w Warszawie (1972) – współautor K. Lenartowicz; współpraca: W. Nagły, Andrzej Ogorzałek, A. Sekuła - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt koncepcyjny zagospodarowania przestrzennego Centralnego Ośrodka Usługowo-Dyspozycyjnego Wschodniego Rejonu GOP (1973) - współautor K. Lenartowicz; współpraca: Łucja Saduś, Anna Gąsienica-Samek, Tomasz Małysa - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- SARP nr 510 - na opracowanie koncepcji przestrzennej Placu Jedności Narodu i Pomnik Odrodzenia w Elblągu (1973) - współautorzy: K. Lenartowicz, Jan Kosowski, Jerzy Nowakowski - wyróżnienie w formie zwrotu kosztów;
- na projekt koncepcyjny zespołu budynków ambasady PRL w New Delhi (1973) - współautor W. Cęckiewicz - I nagroda;
- na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej i technicznej osiedla przyszłościowego Radzionków w woj. katowickim (1974) - współautorzy: W. Cęckiewicz, Hanna Grabowska, Jacek Gyurkovich; współpraca: Andrzej Lorek, A. Ogorzałek - I nagroda;
- na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej i technicznej osiedla przyszłościowego Zegrze-Rataje w Poznaniu (1974) - W. Cęckiewicz, H. Grabowska, J. Gyurkovich, W. Seruga; współpraca: A. Lorek, A. Ogorzałek, Andrzej Gonciarz - II nagroda;
- na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej i technicznej osiedla przyszłościowego Chełm-Kowale w Gdańsku (1974) - W. Cęckiewicz, H. Grabowska, J. Gyurkovich, W. Seruga; współpraca: A. Wyżykowski, A. Lorek, A. Ogorzałek - III nagroda;
- na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej i technicznej osiedla przyszłościowego Glinki w Szczecinie (1974) - W. Cęckiewicz, H. Grabowska, J. Gyurkovich, W. Seruga; współpraca: Jan Grabacki, A. Lorek, A. Ogorzałek - II nagroda równorzędna;
- na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej i technicznej osiedla przyszłościowego Wieliczka w woj. krakowskim (1974) - W. Cęckiewicz, H. Grabowska, J. Gyurkovich, W. Seruga; współpraca: A. Lorek, A. Ogorzałek - III nagroda równorzędna + wyróżnienie specjalne I stopnia zespołu ds. konkursów na przyszłościowe osiedla mieszkaniowe;
- na opracowanie projektu koncepcyjnego Wielofunkcyjnego Zespołu Teatralnego wraz z zagospodarowaniem Placu Wolności we Wrocławiu (1975) - współautorzy: K. Lenartowicz, Andrzej Wojda; współpraca Maciej Złowodzki + zespół - II nagroda;
- na projekt Navy Academy, Wyższa Uczelnia Marynarki w Bombaju, Indie (1987) - dwuetapowy - współautor I etap R. Kothari; współautorzy II etap: R. Kothari, J. Duliński, R. Kuzianik, P. Wróbel - II nagroda równorzędna;
- na Port Lotniczy w Krakowie-Balicach (1988 - współautorzy: J. Duliński, D. Gruszka, P. Wróbel - I nagroda;
- na projekt rehabilitacji miasta Milwaukee, Wisconsin, USA (1989) - współautorzy: A. Franta, A. Palej, G. Skalska - wyróżnienie honorowe;
- na projekt portu lotniczego cargo "Smyrna Airport" w Stanie Tennessee, USA (1992) - współautorzy: S. Dodrill, R. Escarcega, T. Walker - I nagroda rónorzędna;
- na projekt Auditorim Maximum - zespół sal wykładowych dla Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (2001) - współautor R. Kuzianik; współpraca: Marek Kamiński, Marta Przybylska, Przemysław Skalny, Stanisław Markowski,  Małgorzata Deńko - I nagroda;
- na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej siedziby Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka przy ul. Nadwiślańskiej w Krakowie (2006) – I nagroda.

Wiceprezes SARP (1994-97). Sędzia konkursowy SARP.
Wiceprzewodniczący Rady Okręgowej MPOIA RP (2006-10).

 Laureat Honorowej Nagrody SARP (2016).
Laureat nagrody im. Stanisława Witkiewicza (2010). Laureat nagrody im. Jacka Michalskiego (2010).

Odznaczenia m.in.: Srebrny Krzyż Zasługi (1977), Medal Czterdziestolecia PRL (1984), Złoty Krzyż Zasługi (1989), Srebrna Odznaka SARP (1980), Złota Odznaka SARP (1985).

Pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie (7.12.2021).

 

 

Galeria:

Ambasada New Delhi; fot.: Stanisław Deńko, https://autoportret.pl/artykuly/ambasada/ (dostęp 29.11.2021)Projekt Konkursowy na Krakowski Dom Technika (1968) - wyróżnienie II stopnia; fot.: Architektura 1969 nr 2-3Projekt konkursowy na siedzibę partii TANU w Tanzanii (1972) - wyróżnienie honorowe; fot.: Architektura 1974 nr 1-2

Źródła:

  • fot.: Marek Perepeczo
Udostępnij na:
Biogram dodano: 29.11.2021 | Aktualizacja: 29.11.2021, 22:59:19 | Wyświetleń od 29.11.2021 r.: 681