Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Zygmunt RoszakGrzegorz Maurycy KeplerWacław FurmańczykJan Mieczysław SokolskiTomasz Tadeusz ZielińskiMichał Tadeusz WitwickiWaldemar PreisAdolf KosibaKazimierz SierakowskiJanusz WojciechowskiRyszard SołtyńskiRoman MajchrzakRyszard Krzysztof TomasikWładysław PieńkowskiKrystyna Teresa Król-DobrowolskaKrystyna Schnotale-MrózWłodzimierz SokołowskiBranisław GawrylukMieczysław JanowskiRyszard WcisłoAndrzej Adam ZwierzchowskiJerzy MüllerJózef AwinZofia StaniszewskaRomuald KałubaStanisław JanickiOtton FedakTomasz Wiktor StankiewiczLudwik WojtyczkoEmilia HiżIrena Maria BaszkowskaStanisław TabeńskiPiotr Leon CzyżewskiMarian Adam Hełm-PirgoOskar Wiktor SosnowskiHanna Sienkowska-RybińskaProt Feliks KomornickiStanisław Edmund Hilary FilasiewiczWacław Władysław JaciowStefan StrugarekWiesław Albin GlosJózef BarutKazimiera Maria GajewskaJanusz GołębiewskiRobert Gzyl
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Stanisław Deńko
Członek Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Stanisław Deńko

* 06.05.1943, Dobczyce

† 29.11.2021

Stanisław Deńko - architekt, urbanista, wykładowca akademicki.
​Członek SARP O. Kraków (od 1971). Członek Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (1967).

Pracownik Instytutu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (od 1967). Dydaktyk w College of Architecture na University of Tennessee w Knoxville - USA (1990-93). Wykładowca na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych w Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Założyciel Studia Architektonicznego Wizja w Krakowie. Architekt Miasta Krakowa oraz Dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki przy Urzędzie Miasta Krakowa (1995-99).

Autor m.in.:
- Ambasada RP w New Delhi (1973-75) - współautor Witold Cęckiewicz;
- Międzynarodowy Port Lotniczy w Krakowie-Balicach (1993);
- Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagielońskiego, ul. Krupnicza, Kraków (2005) - współautor Robert Kuzianik; współpraca: Marcin Przyłuski, Przemysław Skalny, Wojciech Korbel, Małgorzata Deńko, Anna Marek-Pelc, Marek Kamiński, Czesław Hodurek, Lesław Stryczniewicz;
- zespół mieszkalno-usługowy "Konstelacja", ul. Kazimierza Wielkiego, Kraków (2006);
- zespół mieszkalno-usługowy "Angel-City", ul. Pawia, Kraków (2009);
- budynek biurowy Alma Tower, ul. Pilotów 10, Kraków (2009-14) - współautorzy: Piotr Nawara, Bartłomiej Łobaziewicz;
- Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie (2006-14) - Nominacja do Nagrody Imienia Miesa van der Rohe dla Architektury Europejskiej (2015); Życie w Architekturze - Główna Nagroda na Najlepszy Budynek Użyteczności Publicznej 2013-2014; Grand Prix Nagrody Architektonicznej Polityki (2014); Nagroda Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich (2014); I Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza 2016;
- dom jednorodzinny, Burów, gm. Zabierzów - współautorzy: Robert Koprowski, Ewa Idzikowska, Łukasz Pióro - I Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza 2010;
- Centrum Handlowe SERENADA, al. Gen. T. Bora-Komorowskiego, Kraków (2015-18);
- przebudowa i rozbudowa domu jednorodzinnego, Al. Kasztanowa, Kraków (2015-18).

Konkursy m.in.:
- SARP nr 414 - na projekt siedziby NOT w Krakowie (1968) - współautorzy: Jerzy Kowal, Leszek Leśniak, Andrzej Wyżykowski - wyróżnienie II stopnia;
- na projekt koncepcji urbanistycznej Centrum Pragi (1971) - współautorzy: Wacław Seruga, A. Wyżykowski - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt zagospodarowania przestrzennego terenu centrum Włocławka (1971) - współautorzy: Piotr Bielański, Piotr Górkiewicz, Adam Eliasiewicz, Ewa Heger, Jarosław Jakóbek, Marek Kumela, Hubert Mełgas, Jerzy Piechnik; konsultacje Stanisław Deńko - wyróżnienie III stopnia równorzędne;
- na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej części śródmiejskiej m. Szczecina tzw. Osi Odrzańskiej (1971) - współautorzy: P. Bielański, A. Eliasiewicz, Ryszard Geriatowicz, E. Heger, M. Kumela, Sławomir Lewczuk, J. Piechnik; współpraca: P. Górkiewicz, Włodzimierz Nagły - III nagroda równorzędna;
- SARP nr 480 - na projekt koncepcyjny urbanistyczno-architektoniczny dzielnicy Fordon Brdy-Ujście w Bydgoszczy (1972) - współautorzy: Krzysztof Lenartowicz, W. Seruga; współpraca Zofia Brzykczyk-Lenartowicz, Iwona Doening-Deńko, Małgorzata Buratyńska-Seruga - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt siedziby Narodowej Partii TANU w Dar Es Salaam w Tanzanii (1972) - współautor - K. Lenartowicz; współpraca: Z. Brzykczyk, Marek Dunikowski, Małgorzata Mazurkiewicz, Włodzimierz Nagły, Jan Okowiński, Anna Sekuła, Anna Szafran - wyróżnienie honorowe;
​- na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego „Kępy Potockiej” w Warszawie (1972) – współautor K. Lenartowicz; współpraca: W. Nagły, Andrzej Ogorzałek, A. Sekuła - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt koncepcyjny zagospodarowania przestrzennego Centralnego Ośrodka Usługowo-Dyspozycyjnego Wschodniego Rejonu GOP (1973) - współautor K. Lenartowicz; współpraca: Łucja Saduś, Anna Gąsienica-Samek, Tomasz Małysa - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- SARP nr 510 - na opracowanie koncepcji przestrzennej Placu Jedności Narodu i Pomnik Odrodzenia w Elblągu (1973) - współautorzy: K. Lenartowicz, Jan Kosowski, Jerzy Nowakowski - wyróżnienie w formie zwrotu kosztów;
- na projekt koncepcyjny zespołu budynków ambasady PRL w New Delhi (1973) - współautor W. Cęckiewicz - I nagroda;
- na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej i technicznej osiedla przyszłościowego Radzionków w woj. katowickim (1974) - współautorzy: W. Cęckiewicz, Hanna Grabowska, Jacek Gyurkovich; współpraca: Andrzej Lorek, A. Ogorzałek - I nagroda;
- na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej i technicznej osiedla przyszłościowego Zegrze-Rataje w Poznaniu (1974) - W. Cęckiewicz, H. Grabowska, J. Gyurkovich, W. Seruga; współpraca: A. Lorek, A. Ogorzałek, Andrzej Gonciarz - II nagroda;
- na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej i technicznej osiedla przyszłościowego Chełm-Kowale w Gdańsku (1974) - W. Cęckiewicz, H. Grabowska, J. Gyurkovich, W. Seruga; współpraca: A. Wyżykowski, A. Lorek, A. Ogorzałek - III nagroda;
- na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej i technicznej osiedla przyszłościowego Glinki w Szczecinie (1974) - W. Cęckiewicz, H. Grabowska, J. Gyurkovich, W. Seruga; współpraca: Jan Grabacki, A. Lorek, A. Ogorzałek - II nagroda równorzędna;
- na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej i technicznej osiedla przyszłościowego Wieliczka w woj. krakowskim (1974) - W. Cęckiewicz, H. Grabowska, J. Gyurkovich, W. Seruga; współpraca: A. Lorek, A. Ogorzałek - III nagroda równorzędna + wyróżnienie specjalne I stopnia zespołu ds. konkursów na przyszłościowe osiedla mieszkaniowe;
- na opracowanie projektu koncepcyjnego Wielofunkcyjnego Zespołu Teatralnego wraz z zagospodarowaniem Placu Wolności we Wrocławiu (1975) - współautorzy: K. Lenartowicz, Andrzej Wojda; współpraca Maciej Złowodzki + zespół - II nagroda;
- na projekt Navy Academy, Wyższa Uczelnia Marynarki w Bombaju, Indie (1987) - dwuetapowy - współautor I etap R. Kothari; współautorzy II etap: R. Kothari, J. Duliński, R. Kuzianik, P. Wróbel - II nagroda równorzędna;
- na Port Lotniczy w Krakowie-Balicach (1988 - współautorzy: J. Duliński, D. Gruszka, P. Wróbel - I nagroda;
- na projekt rehabilitacji miasta Milwaukee, Wisconsin, USA (1989) - współautorzy: A. Franta, A. Palej, G. Skalska - wyróżnienie honorowe;
- na projekt portu lotniczego cargo "Smyrna Airport" w Stanie Tennessee, USA (1992) - współautorzy: S. Dodrill, R. Escarcega, T. Walker - I nagroda rónorzędna;
- na projekt Auditorim Maximum - zespół sal wykładowych dla Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (2001) - współautor R. Kuzianik; współpraca: Marek Kamiński, Marta Przybylska, Przemysław Skalny, Stanisław Markowski,  Małgorzata Deńko - I nagroda;
- na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej siedziby Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka przy ul. Nadwiślańskiej w Krakowie (2006) – I nagroda.

Wiceprezes SARP (1994-97). Sędzia konkursowy SARP.
Wiceprzewodniczący Rady Okręgowej MPOIA RP (2006-10).

 Laureat Honorowej Nagrody SARP (2016).
Laureat nagrody im. Stanisława Witkiewicza (2010). Laureat nagrody im. Jacka Michalskiego (2010).

Odznaczenia m.in.: Srebrny Krzyż Zasługi (1977), Medal Czterdziestolecia PRL (1984), Złoty Krzyż Zasługi (1989), Srebrna Odznaka SARP (1980), Złota Odznaka SARP (1985).

Pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie (7.12.2021).

 

 

Galeria:

Ambasada New Delhi; fot.: Stanisław Deńko, https://autoportret.pl/artykuly/ambasada/ (dostęp 29.11.2021)Projekt Konkursowy na Krakowski Dom Technika (1968) - wyróżnienie II stopnia; fot.: Architektura 1969 nr 2-3Projekt konkursowy na siedzibę partii TANU w Tanzanii (1972) - wyróżnienie honorowe; fot.: Architektura 1974 nr 1-2

Źródła:

  • fot.: Marek Perepeczo
Udostępnij na:
Biogram dodano: 29.11.2021 | Aktualizacja: 29.11.2022, 01:24:04 | Wyświetleń od 29.11.2021 r.: 918