Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Wacław FurmańczykJerzy SuchockiWiesław RomańskiZbigniew PaszkeJanusz BallenstedtWładysław NiemirskiAnna Romana LudwikowskaBohdan Petroniusz SamulskiZenon BuczkowskiTadeusz WitkowskiMarian RąbekBohdan DamięckiEdward MazikWitold Zygmunt JańczakBarbara SmólskaWładysław Jan WołczyńskiKrystyna Maria Magdalena Wojdyłło-ZwierzchowskaTadeusz Eugeniusz ŁobosJózef Władysław UfnalewskiAdam WycichowskiBronisław Władysław Tadeusz Colonna-CzosnowskiBogusław WitowskiRomuald KałubaStefan Augustyn PhilippHenryk GóreckiMiron RozkosznyEdward Józef ZąbeckiAndrzej JaroszewskiJadwiga Grabowska-HawrylakWitold Andrzej ThumenasJulian PrenetaAndrzej PawłowskiWłodzimierz MuchaZygmunt MagdziarskiDorota Uruska-SuszekBohdan BoberskiKazimierz BasiakEwa Maria Kwiatuszyńska-StrzeleckaIrena BertigJan TajchmanHenryk Antoni JanickiRyszard MassalskiLech JasielskiBarbara BatorMaciej Krawczyński
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Stefan Bernard Putowski
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich
Członek Towarzystwa Urbanistów Polskih

arch. Stefan Bernard Putowski

* 20.08.1903, Warszawa

† 26.01.1985, Warszawa

Stefan Bernard Putowski - architekt, urbanista.
Członek O. Warszawskiego SARP. Członek TUP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1933).

Autor m.in.:
- kino Moskwa, ul. Puławska 17, Warszawa (1948-50) - współautor Kazimierz Marczewski - Nagroda KUA II stopnia 1956 - zburzone 1996;
- Wojskowe Zakłady Graficzne Bellona, ul. Grzybowska 78 w Warszawie (1949-58) - współautorzy: K. Marczewski i Zygmunt Skibniewski - Nagroda II stopnia KUA (1956) - zespołowa K. Marczewski, S. Putowski;
- Gmach Główny Szkoły Głównej Handlowej, Al. Niepodległości 162, Warszawa (1949-51) - współpraca - autor Jan Koszczyc-Witkiewicz;
- plan generalny m. Warszawy (1956) - współautorzy: Bohdan Damięcki, Stanisław Dziewulski, Jan Grabowski, Stanisław Jankowski, Andrzej Jędraszko, Tadeusz Kachniarz, Stefan Koziński, K. Marczewski, Józef Mirski, Helena Morsztynkiewiczowa, Władysław Panczakiewicz, Stanisław Rychłowski, Alina Scholtzówna, Zygmunt Stępiński, Halina Wiśniewska - Nagroda I stopnia KUA (1956)
- plan ogólny i szczegółowy - koordynacyjny dzielnicy przemysłowo-portowej Żerań w Warszawie (1956) - współautorzy: T. Kachniarz, H. Morsztynkiewicz, Romuald Dylewski, Krzysztof Miller, Jadwiga Pierzchalska, Bogumił Płachecki, Jerzy Szabłowski, Julitta Turczynowicz, Henryk Wagner - Nagroda KUA III stopnia (1956)
- projekt urbanistyczny i nadzór nad realizacją północnego układu obwodnicy wewnętrznej związanej z trasą mostu Gdańskiego w Warszawie - Nagroda I Stopnia KUiA (1959) - w zespole;
- Dom Harcerza, ul. Łazienkowska 7 w Warszawie;
- Zakłady Graficzne "Dom Słowa Polskiego" w Warszawie;
- Ośrodek Kultury i Sztuki, Płock (1968-74) - współautorzy: Bogusław Winiarski, Tadeusz Zieliński.

Konkursy m.in.:
- na projekt Domu Harcerza przy ul. Łazienkowskiej/Myśliwieckiej w Warszawie (1933) - współautor Tadeusz Kaszubski - I nagroda;
- na projekt Domu Zdrojowego w Juracie (1935) - współautor T. Kaszubski - II nagroda;
- na projekty domów mieszkalnych Towarzystwa Osiedli Robotniczych TOR w Warszawie (1936) - nagroda z premią;
- na projekt budowy gmachu Muzeum Ziemi Pomorskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Toruniu (1936) - współautor T. Kaszubski - II nagroda;
​​​​- SARP nr 66 - na projekt Wolnej Wszechnicy Polskiej w Łodzi (1937) - współautor T. Kaszubski - III nagroda;
- SARP nr 136 - na projekt Domu Słowa Polskiego w Warszawie (1947) - współautorzy: K. Marczewski, Z. Skibniewski - praca wybrana do realizacji;
- na projekt Centralnego Placu w Warszawie (1953) - wyróżnienie równorzędne;
- SARP nr 218 - na projekt Ludowego Obserwatorium Astronomicznego i Planetarium im. M. Kopernika w Warszawie (1956) - współautorzy: Jacek Chyrosz, Marek Lechowski, Krzysztof ŁukasiewiczRomuald Welder - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt zabudowy terenu na wschodniej stronie ul. Marszałkowskiej na odc. Pl. Centralnego "Ściana Wschodnia" w Warszawie (1958) - współautorzy: R. Welder, J. Chyrosz, K. Łukasiewicz, Maria Krystyna Rudzińska, współpraca: T. Kalinowski, Ewa Łukasiewicz - III nagroda równorzędna;
- na projekt koncepcyjny urbanistyczno-architektoniczny Placu Wiosny Ludów w Poznaniu (1960) - współautorzy: M. Rudzińska, R. Welder + zespół - wyróżnienie równorzędne;
- na projekt koncepcyjny dzielnicy "Bródno" w Warszawie (1961) - współautorzy: R. Welder i M. Rudzińska - IV nagroda;
- na projekt koncepcyjny zagospodarowania przestrzennego terenów części zachodniej Osi Saskiej w Warszawie (1961) - II nagroda;
- na zagospodarowanie Wzgórza Zamkowego w Kielcach (1961) - współautorzy: M. Rudzińska, Janina SkibniewskaR. Welder; współpraca Witold Mieszkowski - wyróżnienie;
- na projekt rozwiązania centrum Płocka (1962) - współautor T. Zieliński - I nagroda;
- na studium Koncepcji Urbanistycznej Placu Zwycięstwa i fragmentów terenów Powiśla w Warszawie (1964) - współautor T. Zieliński; współpraca Zdzisław Halasa - wyróżnienie III stopnia równorzędne
- na projekt koncepcyjny wielobranżowy Spółdzielczego Osiedla Mieszkaniowego "Niedźwiadek" w Ursusie (1965) - współpraca: Piotr Nagabczyński, Krystyna Rudzińska + zespół - I nagroda;
- na zagospodarowanie Osiedla Szwoleżerów oraz urbanistyczne rozwiązanie wschodniego obszaru Osi Stanisławowskiej w Warszawie (1965) - wyróżnienie III stopnia;
- SARP nr 381 - na projekt zagospodarowania przestrzennego rejonu Dworca Wschodniego i dzielnicy mieszkaniowej „Szmulowizna” w Warszawie (1966) - współautorzy: Krystyna Konopkowa, Irena Poniatowicz, M. Rudzińska - wyróżnienie II stopnia rónorzędne;
- na opracowanie zagospodarowania przestrzennego ośrodka handlowo-usługowego dzielnicy Bródno w Warszawie (1967) - współautorzy: K. Konopkowa, Wanda Staniewicz i R. Welder - I nagroda;
- na opracowanie projektu koncepcyjnego zagospodarowania przestrzennego terenów tzw. Cypla Czerniakowskiego w Warszawie (1967) - współautor K. Konopkowa - wyróżnienie równorzędne;
- na koncepcję ukształtowania przestrzennego centrum usługowego dzielnicy Mokotów w Warszawie (1970) - współautor K. Konopkowa; współpraca: Grażyna Martusewicz, W. Staniewicz, R. Welder -  wyróznie III stopnia równorzędne;
- na plan zagospodarowania przestrzennego przebudowy śródmieścia Pruszkowa (1971) - współautor K. Konopkowa; współpraca: W. Staniewicz, Ludwik Kozłowski, Beata Luboińska - nagroda;
- na projekt szczegółowy zagospodarowania przestrzennego Placu Zwycięstwa w Warszawie (1972) - współautorzy: K. Marczewski, Zygmunt Stępiński - II wyróżnienie równorzędne;
- na projekt Warszawskiego Zgrupowania Naukowego na Siekierkach w Warszawiewie (1974) - I nagroda równorzędna.

Skarbnik OW SARP (1945-46). Przewodniczący GSK (1972-75). Zastępca przewodniczącego GSK SARP (1961-63). Członek GSK SARP (1975-81).

Członek honorowy TUP (1979).

Odznaczenia m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1964), Srebrna Odznaka SARP (1964), Złota Odznaka SARP (1972).

Mąż architektki Jadwigi Putowskiej (1904-1980).

Pochowany na Cmentarzu Stare Powązki w Warszawie.

 

 

Zobacz karty obiektów tego architekta:

Galeria:

Kino Moskwa w Warszawie; fot.: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kino_Moskwa_w_Warszawie#/media/File:Kino_Moskwa_w_Warszawie_lata_60.jpg (dostęp 15.07.2017)Wojskowe Zakłady Graficzne Bellona w Warszawie; fot.: W. Zawadzki, Architektura nr 5/1957rojekt konkursowy na Ludowe Obserwatorium Astronomiczne (1956) - wyróżnienie II stopnia równorzędne; fot.: Architektura 1957 nr 2Projekt konkursowy na ścianę wschodnią ul. Marszałkowskiej w Warszawie (1958) - III nagroda równorzędna; fot.: Architektura nr 5/1959Praca konkursowa na ośrodek handlowo-usługowy dzielnicy Bródno w Warszawie (1967) - I nagroda; fot.: Architektura nr 1/1968Projekt konkursowy na fragmenty Powiśla w Warszawie (1964) - wyróżnienie III stopnia równorzędne; fot.: Architektura 1965 nr 2Projekt konkursowy na Osiedle Szmulowizna w Warszawie (1966) - wyróżnienie II stopnia równorzędne; fot.: Architektura 1967 nr 2Projekt konkursowy na Cypel Czerniakowski w Warszawie (1967) - wyróżnienie równorzędne; fot.: Architektura  1968 nr 3Nagrobek Stefana Putowskiego na Cmentarzu Stare Powązki w Warszawie; fot.: https://cmentarze.um.warszawa.pl/pomnik.aspx?pom_id=19636 (dostęp 26.01.2022)

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 01.03.2013 | Aktualizacja: 26.01.2022, 00:09:10 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 3385