Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Stanisław Kazimierz MedekszaWitold Józef JarzynkaGabriel MireckiZygmunt LutomskiWaldemar Józef ŁuckiWojciech BajdorBarbara JurlewiczKarol Kazimierz OpicRyszard SołtyńskiAnna Romana LudwikowskaZbigniew ZagrodzkiWojciech KowalczykPiotr Szymon GrześkiewiczMaciej UrbanowskiJerzy MroczkowskiStanisław GacekLeszek GawronKrystyna Bierut-MaminajszwiliBogumił RogalskiKrystyna Schnotale-MrózBranisław GawrylukWitold Zygmunt JańczakZygmunt WysockiGrzegorz FigielJan SuligaEmanuel MaciejewskiIgor TawryczewskiAnatol SzpakowiczMaciej NowickiTadeusz Andrzej BroniewskiCzesław ThullieJerzy MüllerZdzisław Marian DworzańskiRomuald Jan GürtlerMiłosz LipińskiStanisław Ignacy KnoblochAbraham (Adam) Mojżesz EichenwaldWacław MoszkowskiElżbieta Iwona JarniewiczWojciech StruzikWaldemar Stanisław HincWiesław Jacek KoziołPiotr Józef JarzombekSylwester PotockiJustyna Zbierska-Klamerek
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Tadeusz Bohdan Zieliński
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Tadeusz Bohdan Zieliński

* 11.07.1914, Konstancin

† 10.06.1986, Warszawa

Tadeusz Bohdan Zieliński (syn) - architekt, wykładowca akademicki.
Członek O. Warszawskiego SARP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1936). Absolwent Akademii Sztuk Pięknych (1935 - dyplom eksternistycznie).

Działalność zawodowa: Pracownie architektów: Romualda Gutta, Bohdana Pniewskiego, Adolfa Szyszko-Bohusza i J. Makowieckiego (1936-40), SPB - pracownia B. Pniewskiego (1945-46), Dział Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Sztuki (1946-48), Biuro Odbudowy Stolicy (1948-50), Pracownie Doświadczalne ASP w Warszawie (1950-84).

Autor m.in.:
- Muzeum Ziemi w Warszawie (1946-48);
- restauracja Pałacyku Branickich, Al. Na Skarpie 20/26 w Warszawie (1948-50) - współautor Zbigniew Karpiński;
- budynek Naczelnej Organizacji Technicznej i Państwowego Wydawnictwa Technicznego, ul Świętokrzyska 14 w Warszawie - współautor Z. Karpiński;
- Gmach Polskich Wydawnictw Gospodarczych - Motozbyt, ul. Świetokrzyska 16 w Warszawie (1949) - współautor Z. Karpiński;
- biurowiec Metalexportu, ul. Mokotowska 49 w Warszawie (1950) - współautor Z. Karpiński - Nagroda KUA II stopnia 1956;
- zabudowa mieszkaniowa SM MKiS, Rondo Waszyngtona w Warszawie;
- Ambasada Chińska w Warszawie (1958) - współautorzy: Romuald Gutt, Aleksander Kobzdej, Michał Glinka, Michał Gutt - nagroda KUA I stopnia (1958);
- kompozycja przestrzenno-ogrodowa Ambasady Chińskiej w Warszawie (1960) - współautorzy: Alina Scholtz, R. Gutt - nagroda KBUA I stopnia (1960);
- Hotel Urzędu Rady Ministrów "Klonowa", ul. Klonowa 10 w Warszawie (1961-67) - współpraca: A. Scholtz, Zdzisław Hałasa, Eugeniusz Karwatka, Ryszard Skarżyński - Nagroda Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych (1967);
- dom wielorodzinny SM Nauczycielska, ul. Matejki 4 w Warszawie (1966-67) - współautor R. Gutt;
- Ambasada Polski w Phenianie (1965-71) - współautorzy: M. Gutt, W. Nowak;
- Ośrodek Kultury i Sztuki, Płock (1968-74) - współautorzy: Stefan Putowski, Bogusław Winiarski.

Konkursy m.in.:
- na rozwiązanie Placu Zamkowego, Starego i Nowego Miasta w Warszawie (Zamek Warszawski) (1954) - II nagroda równorzędna;
- SARP nr 213 - na projekt Ambasady PRL w Pekinie (1955) - współautorzy: R. Gutt, A. Kobzdej; współpraca Michał Glinka, Michał Gutt - częściowy zwrot kosztów + premia;
- na Dom mieszkalny Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (1960) - współautor R. Gutt - I nagroda;
- na projekt rozwiązania centrum Płocka (1962) - współautor S. Putowski - I nagroda;
- na projekt serii poszczędnyvh budynków mieszkalnych jednorodzinnych, wolnostojących lub bliźniaczych (1963) - współpraca: Zdzisław Halasa - III nagroda równorzędna;
- na studium Koncepcji Urbanistycznej Placu Zwycięstwa i fragmentów terenów Powiśla w Warszawie (1964) - współautor S. Putowski; współpraca: Z. Halasa - wyróżnienie III stopnia równorzędne;
- na projekt koncepcyjny wielobranżowy Spółdzielczego Osiedla Mieszkaniowego "Niedźwiadek" w Ursusie (1965) - współpraca - autor S. Putowski; współpraca: Tadeusz Zieliński, Piotr Nagabczyński, Krystyna Rudzińska - I nagroda;
- SARP nr 413 - na projekt koncepcyjny urbanistyczno-architektoniczny budynku Klubu Oficerskiego w Warszawie (1968) - współautor M. Gutt - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt gmachu Ambasady PRL w Moskwie (1969) - współautor M. Gutt - wyróżnienie równorzędne;
- na projekt koncepcyjny gmachu Centrum Kongresowego w Warszawie (1973) - współautor M. Gutt - wyróżnienie równorzędne.

  Laureat Honorowej Nagrody SARP (1979).

Członek Rady SARP (1957-?). Sekretarz OW SARP (1963-65).

Odznaczenia m.in.: Złota Odznaka SARP (1965).

Syn architekta Tadeusza Zielińskiego (1883-1925).

Pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

 

 


 

Zobacz karty obiektów tego architekta:

Galeria:

Biurowiec Metalexportu w Warszawie; fot.: http://wczorajidzis.blogspot.com/2010/10/lat-szescdziesiatych-nieodparty-czar.htmlHotel URM, Klonowa, w Warszawie; fot.: Z. Siemaszko, Architektura 1968 nr 9Projekt konkursowy na fragmenty Powiśla w Warszawie (1964) - wyróżnienie III stopnia równorzędne; fot.: Architektura 1965 nr 2

Źródła:

  • fot.: Tadeusz Barucki; Architekci polscy o architekturze 1909-2009, Warszawa 2009
  • Komunikat SARP 10/1968
  • Komunikat SARP 5/1973
Udostępnij na:
Biogram dodano: 03.03.2013 | Aktualizacja: 10.06.2022, 00:11:11 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 3121