Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Marcin GodzińskiPiotr KaczmarskiZdzisław ForkasiewiczMikołaj RaniowskiEugeniusz AjewskiJanusz BallenstedtMarcin Jan OborskiWacław WdowiakTadeusz Jan BorsaZbigniew RomanowskiJerzy SuchanowWłodzimierz StaniszewskiKrzysztof WehrJuliusz JaśkiewiczEugeniusz BudlewskiBarbara GintowtStanisław PrzyborskiTadeusz RembiesaEwa Maria ŚmieszekTadeusz StasińskiMarcella PruskaMariusz Józef WąsikHenryk Bronisław BuszkoAndrzej Piotr LepczyńskiJacek NajgrakowskiAdam Wiesław KrawczykAleksander Franciszek KrólJerzy KrysiukTadeusz GaborMarek GierlotkaMichał HolkaPiotr Paweł KwiekJanusz RatajczakBogusław OsińskiHenryk StępczakRoman Jakub SigalinPrzemysław Zygmunt SiwikStanisław KarnkowskiLudwik HerokJacek Paweł RochalaLech Ksawery MackiewiczMaria MieleckaLidia Helena PlebankiewiczWitold MilewskiBronisława Aurelia Kołaczyńska
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Wiesław Julian Gruszkowski
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich
Członek Towarzystwa Urbanistów Polskih

prof. dr inż. arch. Wiesław Julian Gruszkowski

* 15.02.1920, Lwów

† 07.09.2018, Sopot

Wiesław Julian Gruszkowski - architekt, urbanista, wykładowca akademicki.
​Członek SARP O. Wybrzeże. Członek TUP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Doktor nauk technicznych (1976). Profesor Politechniki Gdańskiej (1989).

Projektant i główny urbanista Biura Projektowo-Badawczego Budownictwa „Miastoprojekt” w Gdańsku (1949-55). Główny architekt województwa gdańskiego (1955-58). Kierownik Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej w Gdańsku (1958-73). Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (1985-89).

Autor m.in.:
- plan ogólny zagospodarowania przestrzennego zespołu miast Gdynia-Gdańsk (1962) - Nagroda KBUA (1962) I stopnia (z zespołem);
- plan ogólny zagospodarowania przestrzennego miasta Tolkmicko - współautorzy: Józef Nieroda, Bruno Wandtke - Nagroda III stopnia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych (1969).

Publikacje m.in.:
Systematyka programowania i projektowania miejskich zespołów mieszkaniowych, współautor Stanisław Sowiński (1974);
Wspomnienia z odbudowy Głównego Miasta, współautor Izabella Trojanowska, Gdańsk (1978);
Zarys historii urbanistyki (1989);
Ruiny. Fotografie Wiesława Gruszkowskiego, Toruń (2012).

Prezes ZO SARP (1958-64). Członek Rady SARP (1965-?).

Członek honorowy Towarzystwa Urbanistów Polskich.
Członek Honorowej Rady Architektury przy Prezydencie Miasta Sopotu.

Odznaczenia m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1969), Złota Odznaka SARP (1963).

Pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie (13.09.2018).

 

*****************************************************************
MOWA POŻEGNALNA

Czcigodna Rodzino, Szanowne Panie i Szanowni Panowie, Koleżanki i Koledzy architekci.

W imieniu Stowarzyszenia Architektów Polskich żegnamy dziś architekta Profesora Wiesława Gruszkowskiego, który w latach 1958-1964 był Prezesem Stowarzyszenia Architektów Polskich O. Wybrzeże. Przez trzy kadencje. Brał czynny udział w działaniach SARP, był sędzią w wielu konkursach urbanistyczno – architektonicznych, w sądzie koleżeńskim, pobudzał SARP do działania na wielu polach. Cieszył się głębokim zaufaniem środowiska, w sprawach twórczych jak i moralno - etycznych. To czego dokonał w swoim życiu zawodowym nie sposób opisać w krótkim wystąpieniu. Piastował wiele funkcji: architekta wojewódzkiego w Gdańsku, Dziekana Wydziału Architektury na Politechnice Gdańskiej, Głównego Projektanta i Urbanisty Województwa Gdańskiego, Generalnego Projektanta Planu Aglomeracji Gdańskiej. Pasja z jaką je wykonywał, już od 1945 roku jako jeden z autorów odbudowy Gdańska, idee jakie przedstawiał, autorytet jaki uzyskał, z jakim kształtował podejście do twórczości urbanistycznej i architektonicznej, pasja, entuzjazm, zaangażowanie, którymi promieniował, inspirował i pobudzał do działania wiele pokoleń architektów, pozostaje w nas, jest paliwem do działania, do ciągłego rozwoju zawodu architekta i przekładaniu wiedzy w odpowiedzialną praktykę jej stosowania w rozwoju miast. Uczył czym są urbanistyka i architektura, jaką rolę pełnią w życiu społeczeństw, jak je tworzyć tu i teraz. Otwierał nam oczy na to jak nowocześnie zbudowane są miasta współczesne na świecie, jak można i trzeba rozwijać ich historyczne centra w Polsce, jak dalej współtworzyć, rozwijać ich dziedzictwo. Wykładał do ostatnich dni. W podsumowaniu jego ostatniego wykładu w zeszłym roku w SARP, zostawił nam list z wytycznymi pt. „Problemy godne rozpatrzenia przez SARP i TUP”, w którym czytamy:
„Od dłuższego już czasu jesteśmy świadkami rozstrzygania najważniejszych problemów naszych miast bez udziału gremiów zawodowo – naukowych (SARP, TUP, inne organizacje) – jest to normalność czy wypaczenie? Proponuje uwzględnienie przez Zarządy naszych stowarzyszeń w ich planach pracy między innymi takich zagadnień, jak:
Czy istotnie nastąpił kres konkursów architektonicznych i urbanistycznych?
Czy ustawy o gospodarce przestrzennej i Prawo budowlane wymagają zmian?
Rola Forum Aglomeracji Gdańskiej i innych formacji społecznych w zagadnieniach przestrzennych naszych miast.
Kształtowanie Śródmieścia Gdańska, Trójmiasta, Aglomeracji i Metropolii.
Główne Miasto – dokończenie odbudowy. Wyspa Spichrzów – jak wyżej. Młode Miasto – kształtowanie ważnej części Śródmieścia.”
Profesorze, postawiłeś pytania, zadania i tematy. Przyjęliśmy je w naszych planach.
W naszej pamięci pozostaniesz Postacią o wielkiej pasji, wiedzy i doświadczeniu, którymi wspaniale potrafiłeś się dzielić do końca swoich dni. Czerpaliśmy i będziemy z tego czerpali, co tylko możliwe, aby Twoje dzieło rozwijało się dalej.
Sentencję antycznego poety Horacego – „Non Omnis Moria”, uzupełnijmy, „architekt urbanista nie umiera – pozostaje wśród nas w swoich dokonaniach. Teraz zmienia miejsce sprawowania nadzoru autorskiego nad swoimi dziełami.” Cześć jego pamięci.

Mowa pogrzebowa - Paweł Wład Kowalski, dnia 13.09.2018 r.

 

 

Galeria:

fot.: Archiwum ZG SARPNagrobek Wiesława Gruszkowskiego na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie; fot.: https://sopot.grobonet.com/grobonet/start.php?id=detale&idg=66043&inni=0&cinki=0 (dostęp 7.09.2021)

Źródła:

  • fot.: Jerzy Pinkas, https://web.facebook.com/Pawel.Adamowicz/photos/a.121964497837784/2186689754698571/?type=3&theater (dostęp 7.09.2018)
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Wies%C5%82aw_Gruszkowski
Udostępnij na:
Biogram dodano: 07.09.2018 | Aktualizacja: 06.09.2022, 23:45:56 | Wyświetleń od 07.09.2018 r.: 1923